IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Należy wprowadzić wyrywkowe wyszukiwanie padłych dzików w innych województwach zachodnich

GLW potwierdził już dwa przypadki ASF u dzików w województwie lubuskim. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ciągu ostatniego weekendu liczba znalezionych martwych dzików na przeszukiwanym terenie wyniosła 29. Wyniki badań pobranych do badań próbek będą znane wkrótce.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób wirus znalazł się w województwie lubuskim oddalonym o 300 km od strefy czerwonej na wschodzie kraju. Przypadek sprawił, że pierwszy dzik z ASF w Lubuskiem został zabity na drodze przez przejeżdżający samochód. Dlatego zgodnie z przepisami próbka do badań w kierunku ASF trafiła do PIWet w Puławach. Gdyby nie wypadek drogowy, o tym że ASF pojawił się w województwie lubuskim moglibyśmy się dowiedzieć o wiele później. W tym czasie wirus rozprzestrzeniłby się na dalsze tereny.

Nie można wykluczyć, że podobna sytuacja występuje również w innych województwach zachodnich. W naszej opinii nie powinniśmy zwlekać i wyrywkowo przeszukać tereny dużego zagęszczenia dzików w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wszystkie znalezione padłe dziki należałoby poddać badaniom w kierunku ASF.

W zaistniałej sytuacji wszelkie polowania dewizowe na trenie kraju powinny zostać wstrzymane. Szczególną uwagę należy zwrócić na parkingi leśne, na których powinny znaleźć się zamykane pojemniki na odpadki żywnościowe niedostępne dla dzików. Pojemniki powinny być systematycznie opróżniane przez odpowiedzenie służby. Nie należy zapominać o tablicach informacyjnych dla kierowców i podróżnych o zasadach zachowania się na terenach zagrożonych ASF.

Powinniśmy zachęcić rząd niemiecki do wybudowania płotu na Odrze, który zapobiegłby przedostaniu się zakażonych dzików na teren Niemiec. Wzdłuż płotu w pasie 50 km niemieccy myśliwi powinni przeprowadzić intensywny odstrzał dzików. Brak potwierdzonych przypadków ASF u dzików na terenie Niemiec jest w interesie producentów świń. Albowiem zamkniecie azjatyckich rynków eksportowych dla niemieckiej wieprzowiny może spowodować dramatyczny spadek cen żywca wieprzowego w całej Unii Europejskiej.

Odsłon artykułów:
2345898

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
MRiRW wykres
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka