IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Potwierdzenie pierwszego ogniska ASF w Lubuskiem to bardzo zła wiadomość dla całej branży

Potwierdzenie pierwszego ogniska ASF w 2021 roku w Lubuskiem na dużej fermie trzody chlewnej to bardzo zła wiadomość dla całej branży. Już nie pierwszy raz przekonaliśmy się, że wirus pozostaje groźny nawet poza sezonem. Zwykle pierwsze ogniska pojawiły się w czerwcu i zanikały z końcem października.

Apelujemy do wszystkich właścicieli stad świń, aby sprawdzili swoje zabezpieczenia wynikające z zasad bioasekuracji. Ważne jest, aby wszystkie osoby mające kontakt z trzodą chlewną ściśle je przestrzegały. Czasami nawet małe uchybienie może zakończyć się zakażeniem zwierząt i likwidacją stada. Kłopoty finansowe dotykają nie tylko właściciela zakażonych świń, ale również sąsiadów, którzy znajdą się w utworzonej strefie niebieskiej, ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu świń oraz niższe ceny skupu.

Walka z ASF to kompleksowe działanie na wielu płaszczyznach. Niestety koordynacja tych działań nie najlepiej nam wychodzi. Od lat wiadomo, że oprócz wprowadzenia bioasekuracji w gospodarstwach należy ograniczyć występowanie wirusa w środowisku poprzez efektywne zbieranie padłych dzików, redukcję populacji dzików o 70% oraz kształtowanie świadomości społecznej, aby nieświadomie nie przenosić wirusa na duże odległości. Zaniedbanie jakiegokolwiek z wymienionych elementów pozbawia nas szansy na skuteczną walkę z wirusem ASF.

Odsłon artykułów:
2397430

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
MRiRW wykres
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka